Як розрахувати ПДВ від суми :: Про гроші

 

Главная » Iнше » Як розрахувати ПДВ від суми

 

Як розрахувати ПДВ від суми

1 0. 0 9.0 7 Як розрахувати ПДВ за договорами в умовних одиницях

Як розрахувати ПДВ від суми

Публікація підготовлена ​​за участю фахівців

Управління адміністрування непрямих податків ФНС Росії

Як обчислюється податок на додану вартість при виникненні сумових різниць за договором в у. е. якщо вартість товарів, виражена в іноземній валюті, визначається за офіційним курсом іноземної валюти на дату оплати?

Сумарній різниці не зізнається самостійним об'єктом оподаткування з ПДВ. Проте у платників податків може виникнути обов'язок з обчислення податку при виникненні такої різниці. Причому ці правила з'являється тільки у постачальника товарів (робіт, послуг) у разі виконання кількох умов. По-перше, в рамках виконання договору спочатку відбувається відвантаження, а потім оплата. По-друге, відвантажуються товари, що обкладаються податком на додану вартість. По-третє, оплата фактично отримана в сумі, яка перевищує вартість товарів, обчислену на день відвантаження.

При дотриманні названих умов у продавця - платника ПДВ, який отримав від покупця в оплату за відвантажені товари суму, яка перевищує їх вартість, обчислену на дату відвантаження, виникає обов'язок щодо нарахування ПДВ. Підставою служить підпункт 2 пункту 1 статті 162 НК РФ. У ньому сказано, що податкова база по ПДВ збільшується на суми, отримані за реалізовані товари (роботи, послуги) у вигляді фінансової допомоги, на поповнення фондів спеціального призначення, в рахунок збільшення доходів або інакше пов'язані з оплатою реалізованих товарів (робіт, послуг). При цьому величина податку визначається розрахунковим методом відповідно до пункту 4 статті 164 Податкового кодексу.

У пункті 19 постанови Уряду РФ від 02.12.2000 № 914 передбачено, що одержувач зазначених вище сум (перерахованих у підпункті 2 пункту 1 статті 162 Податкового кодексу) виписує рахунок-фактуру в одному екземплярі і реєструє його в книзі продажів.

Якщо продавець отримає оплату в сумі, яка менша за вартість цінностей, визначеної в момент їх відвантаження, він не може зменшити суму ПДВ, обчислену до сплати в бюджет при відвантаженні товарів (виконанні робіт, наданні послуг). Для такого коригування ніяких підстав немає - глава 21 Податкового кодексу не дозволяє цього зробити. Подібні роз'яснення наведено у листі Мінфіну Росії від 19.12.2005 № 03-04-15 / 116. Цей документ був доведений до відома податкових органів та платників податків листом ФНС Росії від 25.01.2006 № ММ-6-03 / 62. Аналогічна позиція також викладена в листі Мінфіну Росії від 26.03.2007 № 03-07-11 / 74.

В який момент продавець, що відвантажив товари за договором в у. е. в 2007 році, повинен нараховувати ПДВ - при виникненні позитивної курсової різниці в бухгалтерському обліку або при виникненні позитивної сумовий різниці в податковому обліку?

У розділі 21 НК РФ не згадуються ні курсові, ні сумові різниці. Обов'язок по нарахуванню ПДВ виникає у платника податків-постачальника, тільки якщо він отримує від покупця кошти в зв'язку з оплатою відвантажених цінностей в розмірі, що перевищує їх вартість, розраховану на дату відвантаження. Такі вимоги передбачені в підпункті 2 пункту 1 статті 162 НК РФ.

Некоректно говорити про те, що за договорами в у. е. базою для обчислення ПДВ є курсові різниці, відображені в бухгалтерському обліку, або сумові різниці, сформовані в податковому обліку. Все залежить від умов здійснення конкретних угод за договорами в у. е.

Іноді величина курсових різниць в бухгалтерському обліку і сумових різниць в податковому обліку відрізняється від тієї бази, виходячи з якої нараховується податок на додану вартість за правилами підпункту 2 пункту 1 статті 162 НК РФ.

Припустимо, продавець відповідно до ПБО 3/2006 відображає в бухгалтерському обліку позитивні курсові різниці за договором в у. е. переоцінюючи суму заборгованості покупця на кінець звітного періоду або на дату здійснення операції, не пов'язаної з оплатою реалізованих товарів. У цьому випадку не відбувається фактичного надходження грошових коштів. Значить, курсову різницю, що виникла в бухгалтерському обліку, не можна визнати сумою, отриманою в зв'язку з оплатою товарів (робіт, послуг). Тому норми підпункту 2 пункту 1 статті 162 Податкового кодексу не застосовуються і продавцеві не треба нараховувати ПДВ на величину курсової різниці, відображеної в бухгалтерському обліку. Якщо учасники договору в у. е. з метою бухгалтерського обліку між датами відвантаження і оплати перераховують суми заборгованості, то величина курсової різниці, відображеної в бухгалтерському обліку в момент оплати, не дорівнюватиме сумі перевищення отриманої оплати над рублевої вартістю відвантажених цінностей. При обчисленні податку на додану вартість не потрібно орієнтуватися на величину курсової різниці, відображеної в бухгалтерському обліку в момент оплати.

У податковому обліку визначення сумовий різниці приведено в пункті 11.1 статті 250 і підпункті 5.1 пункту 1 статті 265 НК РФ. Сумарній різниці являє собою різницю між сумою заборгованості, що обліковується на момент реалізації товарів, і сумою оплати цієї заборгованості. Сумарній різниці враховується в складі позареалізаційних доходів або позареалізаційних витрат в момент фактичного отримання від покупця оплати за реалізовані товари (роботи, послуги) за договором в у. е.

Припустимо, за умовами договору, укладеного в у. е. відвантаження передує оплаті і право власності на придбані цінності переходить до покупця в момент відвантаження. Якщо на день оплати курс іноземної валюти збільшиться, то продавець отримає від покупця кошти в сумі, що перевищує вартість цінностей, розраховану за курсом іноземної валюти на дату відвантаження.

Сума перевищення служить базою для нарахування ПДВ за нормами підпункту 1 пункту 1 статті 162 Податкового кодексу. На цю ж суму перевищення в податковому обліку продавця виникне позитивна сумарній різниці. Але сказане справедливо тільки для договорів, в яких не передбачається відкладений перехід права власності.

Ситуація може бути іншою, якщо операції здійснюються в рамках договору з відкладеним переходом права власності, укладеного в у. е. Сумові різниці, сформовані в податковому обліку, можуть відрізнятися від бази по нарахуванню податку на додану вартість, сформованої відповідно до вимог підпункту 2 пункту 1 статті 162 Податкового кодексу.

Таким чином, ні курсові різниці, відображені в бухгалтерському обліку, ні сумові різниці, сформовані в податковому обліку, не є базою для обчислення ПДВ. Продавець, який отримав за договором в у. е. від покупця оплату, що перевищує вартість цінностей, розраховану на дату відвантаження, нараховує ПДВ з суми цього перевищення. У свою чергу дана сума перевищення може збігатися або відрізнятися від курсових і сумових різниць, відображених в бухгалтерському та податковому обліку.

На запитання відповідала М. С. Полякова,