Як вести книгу доходів і витрат при УСН доходи :: Про гроші

 

Главная » Iнше » Як вести книгу доходів і витрат при УСН доходи

 

Як вести книгу доходів і витрат при УСН доходи

Як вести книгу доходів і витрат при УСН

Як вести книгу доходів і витрат при УСН доходи

«Спрощенці» повинні враховувати отримані доходи та здійснені витрати. А як інакше зробити правильний розрахунок бази по податку? Здавалося б, все просто - заповнюй своєчасно книгу витрат і доходів, і справа «в капелюсі». Але на практиці виявляється, що вести подібний облік не так вже й просто.

Організації та індивідуальні підприємці, які застосовують спрощену систему оподаткування (ССО) «доходи мінус витрати», ведуть облік за спеціальною формою, встановленою наказом Мінфіну Росії від 22 жовтня 2012 року № 135н «Про затвердження форм книги обліку доходів і витрат організацій та індивідуальних підприємців, які застосовують спрощену систему оподаткування, Книги обліку доходів індивідуальних підприємців, які застосовують патентну систему оподаткування, і Порядків їх заповнення ».

Згідно з цим документом, «спрощенці» мають право вести книгу обліку доходів і витрат (КУДіР) як в електронному вигляді, так і на паперових носіях. Процедура реєстрації книги в цих випадках різна.

При веденні КУДіР на папері необхідно заздалегідь, до початку ведення оформити її належним чином і скріпити печаткою податкового органу. Зараз ведуться суперечки про те, наскільки обов'язкова реєстрація книги. Щоб уникнути розбіжностей з інспекцією краще зробити цю нескладну операцію.

Книга, яка велася в електронному вигляді, переноситься на паперовий носій після закінчення року, пронумеровується, скріплюється печаткою організації та підписом її керівника і потім реєструється в податковій інспекції. Зробити це необхідно не пізніше 31 березня року, наступного за звітним. Для індивідуальних підприємців встановлений термін до 30 квітня.

Відзначимо відразу, що з практичної точки зору зручніше КУДіР в електронному вигляді. У цьому випадку немає необхідності заздалегідь реєструвати її в податковому органі, залишається можливість редагування і коригування в поточному періоді. Слід також зазначити, що заздалегідь повідомляти податкову інспекцію, в якій формі буде вестися КУДіР, не обов'язково.

Заповнюється КУДіР по строго встановленою формою, визначення і відображення доходів і витрат суворо регламентовані законом. Порядок визнання та обліку доходів встановлено пунктами 1 і 3 статті 346.17. пунктами 1-5, 8 статті 346.18. пунктом 1 статті 346.25 Податкового кодексу. Коротко доходи при УСНО можна описати як доходи від реалізації та позареалізаційні доходи.

Оплата частинами

На практиці часто виникає питання: коли враховувати той чи інший дохід?

Доходи при УСНО обліковуються за касовим методом. Простіше кажучи, прийшли гроші на розрахунковий рахунок або в касу - відразу ж пиши їх в дохід. В даному випадку не важливо, чи отримана повна сума за проданий товар, послугу, майнове право або ж це був аванс. Суми попередньої оплати враховуються в податковому періоді їх отримання (листа Мінфіну Росії від 20 лютого 2009 р № 03-11-09 / 67, від 30 жовтня 2009 р № 03-11-06 / 2/231). Якщо за товар, послугу покупець розплачується частинами, то і в КУДіР ці суми будуть потрапляти в тому обсязі і тією датою, коли вони надійшли в касу або на розрахунковий рахунок.

Повернення передоплати

Розглянемо ще одну ситуацію: договір з покупцем в силу обставин був розірваний, а сума передоплати йому повернута. У такій ситуації доходи будуть зменшені на суму повернення. Саме доходи! Тобто суму повернутого авансу ставити в витрати не можна, вона записується в графу 4 зі знаком «мінус». Але слід пам'ятати, що датою такого «зменшення» буде фактична дата повернення передоплати, і враховувати її потрібно саме в тому розрахунковому періоді, коли відбулося повернення, підтверджений видатковим касовим ордером або платіжним дорученням.

Іноді дохід платника податків виражається не тільки в грошовій, а й в натуральній формі. В такому випадку сума доходу оцінюється за ринковою ціною, яка визначається з урахуванням положень статті 40 Податкового кодексу. а датою прийняття до обліку такого доходу є дата документів, оформлюваних при передачі товарів (товарна накладна. товарно-транспортна накладна, акт та інше).

З прикладу видно, що в графі 2 «Дата і номер первинного документа» вказується не платіжне доручення, а товарнотранспортна накладна, документ, що підтверджує дохід в рядку 31 і витрата в рядку 32.

Невраховуваних дохід

Один з часто виникаючих питань при обліку доходів «спрощенця»: що ж не брати до уваги доходом при розрахунку податку? У цьому питанні потрібно керуватися пунктом 1.1 статті 346.15 Податкового кодексу. де вказано перелік доходів, які не беруть участі при розрахунку єдиного податку організацій на УСНО. Наприклад, тут названі дивіденди, відсотки з цінних паперів.

Також для організацій, які застосовують одночасно два спецрежиму - сплату єдиного податку на поставлений дохід і «спрощенку». не беруться до уваги

Надходження від діяльності, оподатковуваної ЕНВД. Крім того, досить здорового глузду, щоб зрозуміти: в складі доходів не потрібно враховувати надходження, які не є для організації або індивідуального підприємця доходом і не несуть економічної вигоди. Наприклад, це можуть бути кошти, помилково перераховані на рахунок контрагентом або самим банком; грошові кошти, перераховані ФСС РФ в якості відшкодування за лікарняними листками; позики засновника; повернуті суми ПДВ. сплачені в період застосування загальної системи оподаткування та заявлені до відшкодування; повернуті суми завдатку для участі в торгах та ін.

Видаткова складова

Для розрахунку податку «спрощенець» крім величини доходу повинен розрахувати і відобразити в КУДіР величину витрат за звітний або податковий період. Облік витрат ведеться згідно з пунктом 1 статті 346.16 Податкового кодексу, де вказано строгий перелік витрат. Саме на нього необхідно орієнтуватися, заносячи той чи інший витрата в КУДіР. Крім того, витрати повинні відповідати трьом вимогам, а саме бути:

  • Обгрунтованими;
  • Документально підтвердженими;
  • Спрямованими на отримання доходу.

Наприклад, бухгалтери часто стикаються з проблемою відображення витрат на покупку бутильованої води і кулера для співробітників. Документально підтвердити такі витрати - не проблема. Але, найімовірніше, ФНС вважатиме їх необгрунтованими і не спрямованими на отримання доходу.

Особливі правила

«Спрощенці» не визнаються платниками ПДВ. Ту частину вартості придбаних товарів, яка припадає на цей податок, що вибрали об'єкт оподаткування «доходи мінус витрати» платникам слід вказати в графі 5 окремим рядком (лист Мінфіну Росії від 18 січня 2010 року № 03-11-11 / 03).

Знайти вихід з подібної ситуації можна. Для того щоб витрати на бутильовану воду були визнані обгрунтованими, необхідна довідка з СЕС про те, що вода з крана в даному районі не придатна для пиття. Також можна скласти колективний трудовий договір, в якому буде прописано надання співробітникам питної води для забезпечення нормальних умов праці. В такому випадку, спираючись на Трудовий кодекс, витрати на питну воду можна відстояти, але найімовірніше - через суд.

Аналогічна проблема стоїть перед бухгалтером при включенні в витрати холодильника, телевізора, чайника і тому подібних «необов'язкових» покупок. Подоб ні витрати не мають відношення до виробництва або прямий діяльності фірми, податкові органи їх до обліку не приймають.

Витрати при УСНО враховуються по фактичній оплаті (п. 2 ст. 346.17 НК РФ). Оплатою товарів (робіт, послуг, майнових прав) визнається припинення зобов'язання їх набувача перед продавцем, яке безпосередньо пов'язане з поставкою цих товарів (виконанням робіт, наданням послуг, передачею майнових прав).

Тут слід обумовити один нюанс: витрати на товари, які підлягають подальшому перепродажі, слід враховувати в момент їх реалізації, а вартість матеріалів - після того, як їх передали у виробництво. Важливо вказувати правильну дату витрати; помилка може призвести до заниження податкової бази.

Основні засоби

Витрати на основні засоби коштують окремим пунктом в КУДіР. Витрати на придбання (спорудження, виготовлення) ОС, а також на придбання (створення самим платником податків) нематеріальних активів визначаються в порядку, передбаченому пунктом 3 статті 346.16 Податкового кодексу. Списання вартості ОС проводиться не одноразово, а рівними частками по звітних періодах протягом поточного року. Тобто якщо основний засіб було придбано в I кварталі, то його вартість буде включена до складу витрат по 1/4 - 31 березня, 30 червня, 30 вересня і 31 грудня. А якщо основний засіб придбали у останньому кварталі, то 31 грудня в склад витрат увійде повністю вся сума вартості основного засобу.

Слід домовитися про те, що почати списувати до витрат вартість основного засобу можна лише при дотриманні певних умов. Основні засоби повинні бути оплачені, введені в експлуатацію, право власності на них повинно бути зареєстровано у відповідних органах.

До заповнення КУДіР слід поставитися з повною відповідальністю, адже якщо через помилки податок буде визначений невірно, то організацію очікує штраф у вигляді 20 відсотків несплаченої суми (ст. 122 НК РФ). У разі порушення, викликаного навмисними діями (бездіяльністю), розмір штрафу може бути збільшений до 40 відсотків.

Е. Л. Олару . головний бухгалтер

Путівник для ССО

З цією електронною книгою ви з легкістю розберетеся в усіх премудростях спрощеної системи оподаткування, грамотно складете бухгалтерський баланс і звіт про фінансові результати. Електронне видання Ви отримуєте відразу після оплати на ваш email.