Як платити податок за майно :: Про гроші

 

Главная » Iнше » Як платити податок за майно

Як платити податок за майно

Як платити податок за майно

Як платити податок за майно

Як платити податок на майно, якщо об'єкт використовує не власник

У організацій виникає багато питань по активах, які не використовуються власником. Наприклад, як платити податок з майна, яке компанія купила для перепродажу, здала в оренду або довірче управління? А як бути з активами, внесеними в спільну діяльність або отриманими на праві господарського відання? У цій статті ви знайдете рішення для всіх подібних проблем.

Якщо компанія купує майно для перепродажу.

Нагадаємо, що податок на майно треба платити за ті рухомі і нерухомі об'єкти, які обліковуються на балансі компанії в складі основних засобів. Про це сказано в пункті 1 статті 374 Податкового кодексу РФ.

Як застосувати дане в правило в ситуації, коли компанія купує об'єкт основних засобів для перепродажу? Дуже просто. За правилами бухобліку майно, яке куплено організацією для подальшого перепродажу, не враховують в складі основних засобів. Його приймають до складу товарів, на рахунок 41. Отже, такі об'єкти податком на майно не обкладаються.

Мінфін РФ у своєму листі від 25 вересня 2007 року № 03-05-06-01 / 104 підтвердив цю точку зору.

Якщо підприємство здає майно в оренду

Здавалося б, тут теж все просто. Так як податок на майно треба платити з основних засобів, врахованих на балансі, то при оренді податок нараховує орендодавець. Крім випадків, коли в договорі оренди прописано, що основний засіб переходить на баланс до орендаря. У разі лізингу платником податку є та організація, на чиєму балансі «висить» майно.

Однак проблема все-таки є. І пов'язана вона з майном, яке потрапляє під пільги. Чи зберігається право на податкову привілей у компаній, які здають в оренду «пільгове» майно? Відповідь залежить від типу пільги. Умовно їх можна розділити на три групи:

1) пільги щодо конкретних організацій (п. 13-15 ст. 381 Податкового кодексу РФ);

2) пільги щодо конкретного майна (п. 5, 9-12, 17, 18 ст. 381 Податкового кодексу РФ);

3) пільги щодо конкретного майна конкретних організацій (п. 1-4 ст. 381 Податкового кодексу РФ).

Якщо компанія застосовує пільгу першого або другого типу, то при передачі майна в оренду право на податкову привілей зберігається. Справа в тому, що дані типи пільг не містять обов'язкову умову про те, що використовувати майно повинен виключно власник. А це означає, що, наприклад, колегії адвокатів не платять податок з будь-якого майна, яке числиться на їх балансі (п. 14 ст. 381 Податкового кодексу РФ). У тому числі і з того, яке віддано в оренду. Те ж саме відноситься до організацій, у яких на балансі значаться об'єкти залізничних шляхів сполучення (п. 11 ст. 381 Податкового кодексу РФ). І не важливо, хто їх конкретно використовує - власник або орендар.

У пільг третього типу є важлива умова: певне майно повинна використовувати конкретна організація. Наприклад, загальноукраїнські громадські організації інвалідів не платять податок на майно тільки в тому випадку, якщо самі використовують власні активи у своїй статутній діяльності (п. 3 ст. 381 Податкового кодексу РФ). Передаючи своє майно в оренду, такі організації право на пільгу втрачають.

Якщо майно було отримано в господарське відання або оперативне управління

На праві господарського відання майно може належати державним або муніципальним унітарним підприємствам (ст. 294 Цивільного кодексу РФ). В оперативне управління майно отримують казенні підприємства та установи (ст. 296 Цивільного кодексу

РФ).

Активи, отримані організацією в господарське відання або оперативне управління, повинні бути враховані на її балансі. Дане правило встановлено в пунктах 21, 22 Методичних вказівок з бухгалтерського обліку основних засобів (затверджені Наказом Мінфіну від 13 жовтня 2003 р № 91н). Звідси висновок: податок на майно повинні нараховувати і ті підприємства, які отримують об'єкти на праві господарського відання або оперативного управління. Арбітражна практика підтверджує це. У постанові ФАС Волго-Вятського округу від 28 червня 2001 № А38-5 / 62-01 судді прийшли до висновку, що податок на майно треба нараховувати з моменту передачі власником об'єктів в господарське відання.

Зауважимо, що обов'язок сплачувати податок з майна, яке належить організації на праві господарського відання або оперативного управління, не залежить від того, зареєстровано дане право чи ні. Приклад арбітражного справи, в якому судді підтримали це твердження, - постанова ФАС Східно-Сибірського округу від 17 січня 2006 № А33-12413 / 05-Ф02-6862 / 05-С1. Тобто податок на майно треба платити з моменту постановки об'єкта на баланс, а не з моменту державної реєстрації права господарського відання або оперативного управління.

Якщо майно передано в спільну діяльність

Нагадаємо, що майно, передане для спільного бізнесу, визнається спільною частковою власністю товаришів і враховується на окремому балансі, у того учасника, якому було доручено вести спільні справи (п. 2 ст. 1043 Цивільного кодексу РФ).

Про те, як платити податок за майно простого товариства, сказано в статті 377 Податкового кодексу РФ. Правила сплати податку в даному випадку такі: при спільній діяльності податок за «загальне» майно платить той товариш, який це майно передав. Якщо ж майно було придбано або створено вже в процесі спільної діяльності, то податок за нього повинен платити кожен товариш пропорційно вартості свого вкладу в загальну справу. При цьому податкову базу визначають як залишкову вартість спільного майна. Не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним періодом, товариш, який веде спільні справи, повідомляє іншим учасникам інформацію про цю залишкової вартості. А також відомості про частку кожного учасника в спільному майні товариства.

А як бути, якщо один з товаришів має пільгу з податку на майно? В цьому випадку при передачі майна в спільну діяльність такої товаришеві своє право на податкову привілей зберігає. Крім того, він може скористатися пільгою, сплачуючи податок за майно, придбане або створене в процесі роботи товариства. Але на це майно пільга поширюється пропорційно внеску товариша в спільну справу. При цьому інші учасники спільної діяльності, що не мають пільг, повинні платити податок в повному обсязі. Такі роз'яснення дані в листі Мінфіну Росії від 16 вересня 2004 № 03-06-01-04 / 33.

Якщо майно передано в довірче управління

Майно, яке організація передає в довірче управління, необхідно враховувати на окремому балансі довірчого керуючого. Про це сказано в пункті 2 Вказівок щодо відображення в бухгалтерському обліку організацій операцій, пов'язаних із здійсненням договору довірчого управління майном (затверджені Наказом Мінфіну Росії від 28 листопада 2001 № 97н). Здавалося б, з цього випливає, що в даному випадку податок на майно платить довірчий керуючий. Однак, це не так.

Майно, яке передали в довірче управління, оподатковується у засновника довірчого управління. На це прямо вказано в статті 378 Податкового кодексу РФ. Тому довірчий керуючий податок з отриманих активів платити не повинен.

Автор:

Кочетков Юрій Володимирович,

Ведучий аудитор відділу податкового консалтингу

ТОВ «консалтингові»