Як дізнатися який податок не заплатив :: Про гроші

 

Главная » Iнше » Як дізнатися який податок не заплатив

 

Як дізнатися який податок не заплатив

Податкові платежі: заплатили не туди, що робити?

Як дізнатися який податок не заплатив

Напевно, немає такого бухгалтера, який би не стикався з ситуацією, коли в силу різних обставин кошти перераховувалися не туди, куди потрібно. У даній статті буде розказано, що робити, якщо помилка була здійснена при перерахуванні податкових платежів.

Помилка в платіжному дорученні на перерахування податку чревата тим, що відправлена ​​сума або зовсім не надійде на потрібний рахунок, або не буде «визначена» податковим органом і врахована як інший платіж, або віднесена до категорії нез'ясованих. У будь-якому з цих випадків інспекція автоматично почне нараховувати пені, оскільки формально у організації виникне недоїмка (ст. 45, 75 НК РФ). Правда, чинна редакція Податкового кодексу дозволяє в більшості випадків такі пені не платити. Для цього достатньо подати до податкової інспекції заяву про уточнення платежу (п. 7 ст. 45 НК РФ). У заяві потрібно вказати на те, що при заповненні платіжного доручення сталася помилка, пояснити суть цієї помилки і попросити провести уточнення платежу і перерахунок нарахованих штрафів. До заяви треба додати завірену банком копію платіжного доручення, що підтверджує перерахування грошей.

На підставі заяви інспекція приймає рішення про уточнення платежу і перерахунку пені з дня фактичної сплати податку. Перед цим інспекція має право провести звірку платежів, запросити інформацію про платіж у банку і т. П. У той же час в Податковому кодексі не обговорений термін, протягом якого інспекція повинна прийняти рішення про уточнення платежу і перерахунку пені. Цю прогалину заповнив Мінфін Росії, вказавши, що рішення про уточнення повинно бути прийнято протягом 10 робочих днів з моменту отримання заяви в своєму листі від 31.07.08 № 03-02-07 / 1-324.

Відповідно до п.7 ст.45 НК РФ шляхом подачі заяви про уточнення платежу можна виправити помилки, допущені в підставі платежу, його тип і приналежності, а також при вказівці податкового періоду і статусу платника податків. Виходячи із зазначеної норми, заяву про уточнення можна подати, якщо неправильно заповнені наступні поля платіжного доручення:

Поле 101 «Статус платника». У ньому проставляються дві цифри, за якими інспекція визначає від кого (платника податків або податкового агента) надійшла сума. Неправильне заповнення цього поля може привести до помилкового рознесенню податковим органом цієї суми по особовому рахунку і, отже, виникнення недоїмки та нарахування пені.

Поле 106 «Підстава платежу», в якому в зашифрованому вигляді вказується фактично тип перераховується податку - це можуть бути поточні платежі (ТП), погашення заборгованості (ЗД), сплата податку на вимогу інспекції (ТР). Найпоширенішою помилкою при заповненні цього поля є те, що його просто не заповнюють. Відповідно, при проведенні платежу в ньому автоматично проставляється нуль, і податковий орган не може ідентифікувати надійшов суму.

Поле 107 «Податковий період». Помилка при заповненні цього поля вплине на відображення суми, що надійшла в особовому рахунку платника податків. Т. е, сума буде включена в той період, який вказаний в платіжці, а не в той, за який вона реально призначалася. В результаті - недоїмка і пені.

Поля 108 «Найменування документа» і 109 «Дата документа» носять допоміжний характер, і помилка в них навряд чи може впливати на неправильний розподіл суми податку. Але якщо

Це сталося, виправити помилку і уникнути пені можна, подавши заяву про уточнення платежу.

Помилка при заповненні поля 110 «Тип платежу» може привести до того, що інспекція врахує надійшов суму не як податок, а як пені (штраф), або навпаки - пені і штраф будуть враховані як сума податку.

Невірне заповнення полів 60 «ІПН платника», 61 «ІПН одержувача», 102 «КПП платника» та 103 «КПП одержувача» також може привести до невірної ідентифікації перерахованої суми.

Особливу увагу слід приділити таким полях платіжного доручення, як КБК (поле 104) і ОКАТО (поле 105). Варто відразу зазначити, що НК РФ дозволяє уточнювати ці відомості і не платити при цьому пенею, оскільки ці реквізити є відомостями про належність платежу. Однак на практиці з таким уточненням виникають проблеми.

Справа в тому, що відповідно до Рекомендацій щодо порядку ведення в податкових органах бази даних «Розрахунки з бюджетом», затвердженими наказом ФНС Росії від 16.03.07 № ММ-3-10 / 138 @ ФНС Росії, фактично обмежено право платників податків на уточнення КБК в уже проведеної через банк платіжці. Так, згідно з Рекомендаціями, уточнення можливо, якщо воно відбувається в межах одного і того ж податку, або якщо вказано неіснуючий вид доходу (4 - 8-й розряди КБК). Крім того, на думку ФНС виправлення можливе, якщо допущена помилка в підстатті доходів (9 - 11-й розряди), в елементі доходу (12 - 13-й розряди), або в коді програм (14 - 17-й розряди).

Такий підхід прямо суперечить НК РФ, який дозволяє уточнювати КБК незалежно від того до якого бюджету надійшла сума по помилковою платіжці - головне, щоб сума в принципі потрапила в бюджетну систему, т. Е. На рахунки Федерального казначейства (п. 7 ст. 45 НК РФ). Вказівка ​​ж невірного КБК ніяк не може привести до того, що сума не надійде в бюджетну систему (при правильному вказівці рахунки Федерального казначейства). Тому навіть якщо в результаті помилки в КБК сума податку надійшла до бюджету іншого рівня, заяву про уточнення платежу подати можна. Погоджується з таким підходом і Мінфін у своєму листі від 13.09.006 № 03-02-07 / 1-249.

Що стосується помилки в коді ОКАТО (поле 105), то тут уточнення будуть потрібні тільки якщо податок зараховується одночасно в кілька бюджетів. Справа в тому, що по податках, цілком надходять в один бюджет (не важливо, федеральний, регіональний чи місцевий), код Окатий взагалі не використовується при обліку суми, що надійшла (п. 3 розд. V «Рекомендацій щодо порядку ведення в податкових органах бази даних «Розрахунки з бюджетом» ", затв. наказом ФНС від 16.03.07 № ММ-3-10 / 138 @).

Відповідно до НК РФ існують помилки, які не можна виправити шляхом подачі заяви про уточнення платежу. Таких всього дві - неправильно вказано номер рахунку Федерального казначейства; допущена помилка в найменуванні банку одержувача (пп. 4 п. 4 ст. 45 НК РФ). В обох випадках податок вважається несплаченим. Відповідно, виправити ситуацію можна лише повторним перерахуванням грошей із зазначенням правильних реквізитів. Природно, що якщо помилка виявлена ​​після закінчення терміну, відведеного на сплату податку, то крім самого податку доведеться заплатити і пені (стаття 75 НК РФ).